PRAKTYKI STUDENCKIE 2021/2022

Szanowni Państwo,
Szanowni Państwo, Drodzy Studenci!
Bardzo proszę o dogłębne i dokładne zapoznanie się z treścią tego posta oraz instrukcji. W razie dalszych wątpliwości proszę, aby kontaktował się STAROSTA roku/grupy.

W ramach nabywania kompetencji i kwalifikacji pedagogicznych, jesteście Państwo zobligowani do odbycia 30 godzin dydaktycznych (1 godzina dydaktyczna = 45 minut) praktyk psychologiczno-pedagogicznych w szkole podstawowej, za których nadzór merytoryczno-organizacyjny odpowiada IPSKN
.
Ja jestem kierownikiem praktyk dla tych Państwa, którzy są na kierunkach Sztuka i edukacja (edu. artystyczna), Germanistyka, Historia. 

Praktyka ta realizowana będzie 2021r i 2022r. (w zależności indywidualnych ustaleń ze szkołą), ale już w najbliższych dniach, tzn. do 23 marca trzeba poczynić ustalenia organizacyjne. Czasu jest mało, dlatego trzeba działać szybko i sprawnie!

Praktyka dotyczy różnych aspektów wychowawczego (a nie dydaktycznego) funkcjonowania nauczyciela w szkole. O szczegółach przeczytacie Państwo w Instrukcji.

Wśród dokumentów, które bezwzględnie musicie Państwo przygotować (każdy student drukuje dla siebie zestaw dokumentów) znajdują się:

1.Zgoda szkoły na odbywanie praktyki
2. Instrukcja praktyk
3. Schemat Dziennika Praktyk (liczbę stron powielić stosownie do potrzeb)


Ponadto dostępny jest dla Państwa
                     Wykaz Szkół Ćwiczeniowych UP w Krakowie.
https://www.up.krakow.pl/wspolpraca/szkoly-cwiczen

W Wykazie Szkół Ćwiczeniowych są placówki, które są szkołami akredytowanymi, czyli mają podpisane porozumienia z UP, więc zaleca się skorzystanie właśnie z tych. One również mają traktować Państwa jako studentów z priorytetem przyjęcia na praktyki, gdyby okazało się, że są też studenci z innych uczelni. Państwa kandydatury powinny być rozpatrzone w pierwszej kolejności. Jeżeli niemożliwy jest wybór jednej z tych szkół istnieje możliwość organizacji praktyki w miejscu zamieszkania, które być może będą Państwa miejscem pracy w przyszłości. Warto wówczas nawiązać pozytywne relacje i stworzyć dobry wizerunek własnej osoby jako kandydata na nauczyciela. Blisko 80% studentów podejmuje pracę w miejscu realizacji praktyk!

Państwa zadania:

1. Wydrukowanie zgody szkoły na odbywanie praktyki (od starosty)

2. Na jednym formularzu mogą figurować 1/2/3 lub max 4 osoby, które wybiorą na miejsce praktyki tę samą szkołę. Jeśli do szkoły chciałoby wybrać się więcej osób, odpowiednio większa musi być liczba formularzy zgód.
W formularzu Zgoda Szkoły nad ramką należy wpisać swoje dane: imię i nazwisko, kierunek i rok studiów (III), specjalność: nauczycielska, rodzaj/poziom studiów: (studia pierwszego stopnia, stacjonarne, licencjackie) oraz rodzaj/zakres praktyki: (praktyka psychologiczno-pedagogiczna w szkole podstawowej). 
Termin realizacji wg indywidualnego ustalenia z dyrektorem, powinien zawierać się pomiędzy 15 a 30 września. Liczba dni praktyki (nie mniej niż 5) oraz godzin pobytu w szkole każdego dnia też jest kwestą indywidualnie ustalaną (łącznie ma być 30!).

3. Z tak wypełnionym formularzem należy udać się do szkoły (do dyrektora) najlepiej z instrukcją w ręku i pozyskać szkołę do współpracy, zaznaczając, że jest to praktyka płatna przez uczelnię dla opiekuna z ramienia szkoły. 
UWAGA! W ZWIĄZKU Z COVID-19 dobrze jest zadzwonić najpierw do wybranej szkoły i umówić się. Większość szkół obecnie preferuje formę kontaktu i załatwiania spraw z interesantami ON-LINE!
Zatem istnieje możliwość wypełnienia i przesłania scanu dokumentu.

Następnie należy poprosić o wypełnienie formularza zgody (ramka). Proszę zwrócić uwagę, żeby koniecznie na formularzu był podpis i pieczęć dyrektora szkoły, oraz podpis osoby, którą dyrektor wyznacza na opiekuna. UWAGA! Opiekunem może być pedagog szkolny, psycholog, wychowawca świetlicy, albo nauczyciel przedmiotowy, ale tylko taki, który jednocześnie pełni funkcję wychowawcy klasy i odpowiadać będzie za umożliwienie Państwu realizacji instrukcji, czyli obserwacji lekcji wychowawczych (!) nie przedmiotowych, kółek zainteresowań, zajęć nadobowiązkowych oraz prowadzenia lekcji/zajęć wychowawczych.

4.Wypełnioną zgodę należy dostarczyć dokument ZGODA SZKOŁY w formie scanu lub wyraźnego zdjęcia  do STAROSTY, który tworzy listę i w nieprzekraczalnym terminie 15 kwietnia (im wcześniej, tym lepiej) przesyła w jednym mailu wszelkie uzyskane zgody oraz listę osób, które ją dostarczyły.

Osoby, które do 15 kwietnia do godz. 15.00 nie dostarczą dokumentu zgody na odbywanie praktyki w wybranej przez siebie szkole, zostaną administracyjnie przyporządkowane do szkół na terenie Krakowa lub okolic (w zależności od dostępności miejsc).

Osobom, które zdecydują się odbywać praktykę w Krakowie, sugeruję nie zwlekać z pozyskiwaniem miejsca, bo tylko w naszej uczelni kilkuset studentów szukać będzie miejsc na praktykę w szkole, a są przecież jeszcze inne uczelnie, zatem wcześniejsze działania dają większe możliwości wyboru miejsca.

Każda osoba, która uzyska zgodę szkoły na odbywanie praktyki, podaje Staroście roku dane (nazwa szkoły, nr, dokładny adres, imię i nazwisko opiekuna praktyki z ramienia szkoły wraz z tytułem zawodowym (mgr/lic.). Starosta umieszcza te dane w alfabetycznie skonstruowanej tabeli i do 16 kwietnia przesyła na mój adres elektroniczną wersję dokumentu.

W ramach dalszej procedury, dostarczone przez Państwa zgody oraz zbiorczą tabelę roku przekazuję do Działu Praktyk, rozpoczynając tym samym procedowanie administracyjne.

Dział Praktyk wysyła do szkół przez Państwa wskazanych, dokumentację (instrukcję praktyk, umowę dla opiekuna w 2 jednobrzmiących egzemplarzach (z których jeden wypełnia on i odsyła na adres uczelni) oraz imienne skierowania na praktykę). 

Kolejne Państwa zadanie to stawić się w umówionym terminie grudniowym w szkole podstawowej i zrealizować praktykę (liczy się również praca on-line) 
UWAGA! Dokumentację opisaną w instrukcji należy dostarczyć w terminie do 7 dni od zakończenia praktyki do mnie, do IPSKN. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, można się ze mną kontaktować w godzinach dyżuru lub mail'em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz